• YARIM ALTIN
  8.152,00
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8210
  % 0,02
 • € EURO
  35,0849
  % -0,37
 • £ POUND
  41,4912
  % -0,45
 • ¥ YUAN
  4,5225
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3724
  % -1,02
 • BITCOIN/TL
  2098249,244
  % -2,50
 • BIST 100
  10.746,57
  % 0,06

2024 yılında yenilenebilir enerji ve teknoloji odaklı işlemler öne çıkacak

2024 yılında yenilenebilir enerji ve teknoloji odaklı işlemler öne çıkacak

2023 yılında, ağırlıklı olarak iklim finansmanı, yenilenebilir enerji, deprem bölgelerinin sürdürülebilirlik prensipleriyle yeniden kalkınması ve farklı sektörlerdeki SKA odaklı yatırımların finansmanına katkı sağlamaya devam eden TSKB, yatırım bankacılığı alanında Bankanın ve sektörün 2023 yılını değerlendirerek 2024 yılına ilişkin öngörülerini paylaştı. TSKB’nin yatırım bankacılığı alanında başarılı bir yılı geride bıraktığını belirten TSKB Yatırım Bankacılığı faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Poyraz Koğacıoğlu şunları kaydetti: “Son halka arzların fiyat performansındaki olumsuz seyir ve seçim etkisiyle yılın ilk çeyreğinde halka arzlarda yavaşlama, yılın ikinci yarısında canlanma bekliyoruz. Faiz oranlarının daha öngörülebilir olması ve vadelerdeki uzama, borçlanma aracı ihraç adetlerini ve hacimleri olumlu etkileyecektir.”

Türkiye’nin özel sermayeli ilk yatırım ve kalkınma bankası olma sorumluluğuyla faaliyetlerini sürdüren TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), yatırım bankacılığı alanında başarılı bir yılı daha geride bıraktı. TSKB’nin ve sektörün 2023 yılını değerlendiren, TSKB Yatırım Bankacılığı faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Poyraz Koğacıoğlu, 2024 yılı beklentilerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. 

TSKB Genel Müdür Yardımcısı Poyraz Koğacıoğlu: “2023 yılında tamamladığımız işlemlerle son 4 yılda toplam 1,5 milyar ABD$ üzerinde işleme aracılık ve danışmanlık hizmeti vermiş olduk.”

2023 yılı boyunca faiz oranlarının daha öngörülebilir hale gelmesiyle birlikte borçlanma araçlarına olan ilginin arttığını belirten Poyraz Koğacıoğlu şöyle devam etti: “Hisse senedi yatırımcı sayısı 8,6 milyonu aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. 55 adet halka arzda toplam 73,3 milyar TL kaynak sağlandı. Ortalama halka arz boyutu ise yaklaşık 1,3 milyar TL oldu. Borsada yüzde 27 seviyesine gerileyen yabancı payı 2023 yıl sonu itibarıyla yüzde 38’e yükseldi. Seçim öncesi yavaşlayan reel sektör borçlanma aracı ihraçları, yılın ikinci yarısında hızlandı. Yılın son çeyreğinde reel sektör borçlanma araçlarındaki vadeler ise, 1-2 yıl vade ile pandemi öncesi seviyelere çıktı.” 

TSKB’nin 2023 yılında yaptığı işlemlere de değinen Koğacıoğlu, “Eylül ayında 2 milyar TL büyüklüğündeki Reeder Teknoloji’nin halka arzını başarıyla gerçekleştirdik ve 4,2 milyon yatırımcı ile halka arz yatırımcı adedi rekorunu kırdık. Ekim ayında bu kez 1,3 milyar TL büyüklüğündeki Borlease Otomotiv’in halka arzını gerçekleştirdik ve 4.3 milyon yatırımcı ile halka arz yatırımcı adedi rekorumuzu yine kendimiz kırdık. Yılın ikinci yarısında ise MLP Sağlık Hizmetleri adına toplam 1,5 milyar TL tutarında Kira Sertifikası ihraçları gerçekleştirdik.” dedi. 

2023 yılı şirket birleşme ve satın alma piyasasını değerlendiren Koğacıoğlu şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz yıl küresel birleşme ve satın alma işlemlerinde yüzde 20’lik bir düşüşle toplam işlem değeri yaklaşık 3 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 2013 yılından (2,8 trilyon dolar seviyesinde) bu yana en düşük seviyeyi temsil ediyor. Yüksek finansman maliyeti, ekonomik belirsizlik ve volatilite, birçok işlemin ertelenmesine neden oldu. Gerçekleşen işlemlerde çarpanlar ise önceki yıllara göre daha düşük seviyede gerçekleşti. Türkiye’deki birleşme ve satın alma piyasası da, global piyasaya benzer bir şekilde, 2023 yılında 2022’deki 11,5 milyar dolarlık işlem değerleri, yaklaşık 9 milyar dolar seviyesine geriledi. Ayrıca, birçok satıcı yüksek değerleme beklentisi içerisindeyken, alıcıların yüksek maliyet ve riskleri değerlemelerine yansıttığı bir yıl oldu. 2023’te beklenen birçok işlem ertelendi, milyar dolarlık işlem gerçekleşmedi ve büyük işlemlerin sayısı azaldı. Bu dönemde, yatırımcı ilgisini en çok çeken sektörler arasında teknoloji, internet ve mobil hizmetler, finansal hizmetler, enerji, oyun, imalat ve sağlık yer aldı. Enerji sektörü ise işlem değeriyle öne çıkarak ilk sırada yer aldı.”

TSKB olarak sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen stratejik anlaşmalara aracılık etmekten mutluluk duyduklarını belirten Koğacıoğlu, “TSKB’nin münhasır satıcı taraf finansal danışmanlığını üstlendiği Vega Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim A.Ş.’nin Enerjisa Enerji Üretim A.Ş.’ye yüzde 100 satış işlemini 2023 yılında başarıyla tamamladık. Böylece son 4 yılda 6 halka arz, 9 satın alma ve 20’den fazla borçlanma aracı ihracı olmak üzere toplam 1.5 milyar ABD$ üzerinde işleme aracılık ve danışmanlık hizmeti verdik” dedi. 

TSKB Genel Müdür Yardımcısı Poyraz Koğacıoğlu: “Halka arzlarda yılın ilk çeyreğinde yavaşlama, yılın ikinci yarısında ise canlanma bekliyoruz.”

2024 yılına yönelik beklentilerini de aktaran Koğacıoğlu, şöyle konuştu: “Son halka arzların fiyat performansındaki olumsuz seyir ve seçim etkisi ile yılın ilk çeyreğinde halka arzlarda yavaşlama, yılın ikinci yarısında canlanma bekliyoruz. Büyük ölçekli halka arzların yılın ikinci yarısında gerçekleşmesini bekliyoruz. Yabancı yatırımcı ilgisi oluşur ise güncel olarak planlanan tutarların üzerindeki büyüklüklerde halka arzlar görebiliriz. Halka arzlarda satış ve aktif büyüklüğü kriterleri ve Borsa İstanbul pazar kotasyon tutar kriterlerinin yükseltilmesi, 2023 yılına kıyasla ortalama halka arz boyutlarını kayda değer seviyede artıracaktır. Faiz oranlarının daha öngörülebilir hale gelmesi ve vadelerdeki uzama da borçlanma aracı ihraç adetlerini ve hacimleri olumlu etkileyecektir.” 

Koğacıoğlu, 2024 yılında şirket birleşme ve satın alma beklentilerine ilişkin açıklamalarında ise, “Dünya genelinde tedarik zinciri riskinin farklı bölgelere yayılması gereksinimi, özellikle son yıllarda yaşanan pandemi ve jeopolitik risklerle birlikte daha da önem kazandı. Türkiye’nin stratejik coğrafi konumu ve Avrupa Birliği ülkeleri ile gümrük birliği üyeliği, ihracatta önemli bir avantaj sunuyor. Ayrıca, ülkemizin rekabetçi iş gücü ve gelişmiş endüstriyel altyapısı, sanayi şirketlerine ilgiyi artırıyor. Yabancı para cinsinden gelir elde edebilen, kurrisklerini  yönetebilen, ihracat odaklı, katma değerli üretim yapan sanayi şirketlerine ek olarak, 2024 yılında yenilenebilir enerji ve teknoloji odaklı işlemlerin daha da öne çıkmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Yeşil Fonu, 2024 yılının son çeyreğinde yatırımlarına başlayacak

Dünya Bankası kredisi ile finanse edilen ilk girişim sermayesi yatırım fonu olan Türkiye Yeşil Fonu’nu da hatırlatan Koğacıoğlu, “TSKB olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisiyle Dünya Bankası’ndan Türkiye Yeşil Fonu’nu kurmak üzere 155 milyon ABD dolarlık 24 yıl vadeli kredi sözleşmesi imzaladık. Ana odak noktası, özkaynak finansmanı ve özel sermayenin harekete geçirilmesiyle firmaların yeşil dönüşüm süreçlerini desteklemek ve Türkiye’nin sermaye piyasalarındaki iklim finansmanını genişletmek olan bu fon ile yeşil ve yeşil teknoloji firmalarına destek sağlamayı amaçlıyoruz. Öte yandan, firmaların yeşil dönüşüm süreçlerine katkıda bulunarak ülkemizin 2053 Net Sıfır hedefine önemli ölçüde destek olmayı planlıyoruz. Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. altında bu yılın ilk yarısında kurulacak olan fonun, 2024’ün son çeyreğinde yatırımlarına başlaması planlarımız arasında. Projede, 155 milyon dolar tutarındaki Dünya Bankası kredisinin yanı sıra 100 milyon dolarlık kısmı fon seviyesinde, 150 milyon dolarlık kısmı da firma seviyesinde olmak üzere toplamda 400 milyon dolar üzerinde yatırım tutarına ulaşılması hedefleniyor” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.