• YARIM ALTIN
  8.171,00
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2027
  % -0,01
 • € EURO
  35,0210
  % 0,02
 • £ POUND
  40,9466
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,4517
  % -0,26
 • РУБ RUBLE
  0,3550
  % 0,25
 • BITCOIN/TL
  2158791,606
  % 0,20
 • BIST 100
  10.719,30
  % 0,71

Enuygun açıkladı: 2023 tek kişilik seyahatlerin yılı olmaya devam ediyor

Enuygun açıkladı: 2023 tek kişilik seyahatlerin yılı olmaya devam ediyor

2023 yılı seyahat ederken özgür hissetmek istedikleri için ya da iş ve eğitim amacıyla yola tek başına çıkan seyahat severlerin yılı oluyor. Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi Enuygun’un hem otobüs bileti hem de uçak bileti verileri 2023 yılındaki satışların yarısından çoğunun tek kişilik olduğunu gösteriyor. Verilere göre uçak bileti satışlarının %70’i tek kişilikken otobüs bileti satışlarında ise bu oran %76.

Tek başına seyahat etmek 2023 yılının yükselen seyahat trendlerinden biri. Çünkü seyahat ederken birine bağlı kalmak istemeyen, nerede yemek yeneceği, nerelerin gezileceği kararlarını tek başına almak isteyen seyahat severler yola tek başına çıkmayı tercih ediyor. Bazı durumlarda iş ve eğitim seyahatleri nedeniyle de insanların yola tek başına çıkması gerekiyor. Bu durumların bir sonucu olarak tek başına seyahat trendi popülerliğini artırıyor.

Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi Enuygun’un yılbaşından beri satın alınan uçak ve otobüs biletlerine dair veriler de 2023’ün tek kişilik seyahatlerin yılı olduğunu doğruluyor. Verilere göre uçak bileti satışlarının %70’i tek kişilikken otobüs bileti satışlarınınsa %76’sı tek kişilik.

2023 yılında tek başına seyahat trendinin popülerleşmesini yorumlayan Enuygun Ticaret Direktörü Orkun Özkan konuyla ilgili, ‘’Tek kişilik seyahatler insanlar için önemli bir özgürlük alanı. Seyahat severler bu seyahat trendinde tüm kararları kendileri verebildikleri ve deneyimlerini isteklerine göre şekillendirebilecekleri için son yıllarda tek kişilik seyahatler artış gösteriyor. Aynı zamanda eğitim ve iş amaçlı yola çıkan kişilerin de genelde tek kişi olması bu trendin popülerleşmesini sağlıyor. Tüm dünyada bu şekilde bir artış trendi varken ülkemizde de seyahat severler daha fazla tek kişilik seyahat tercih ediyorlar. Bunun en başlıca sebebi özellikle ülkemizin tek kişilik seyahate uygun olan destinasyonlar konusunda çok zengin olması. Yaz tatili, doğa, kültür, gastronomi gibi birçok konuda, çoğu zaman hepsini içeren şehirlerimiz, yeni yerler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak isteyenlere çok geniş alternatifler sunuyor. Özgür ruhlu ve kalıplara sığmayan seyahat severler için ilk adımı atmak da daha kolay olduğu için bu artış trendinin devam edeceğini düşünüyorum.” dedi.

Tek başına yola çıkacaklara rota önerileri

Son olarak tek başına seyahat etmeyi planlayanlarla rota önerilerini de paylaşan Özkan, aynı anda hem deniz hem doğa tatili yapmak isteyenlere ülkemizin en kuzey ucu Sinop’u, deniz tatili yapmak isteyenlere sakinliğiyle öne çıkan Kabak Koyu ve Cunda Adası rotalarını önerdi. Tek başına yola çıkıp gittiği yerin mutfağını tüm detaylarıyla keşfetmek isteyenlereyse Özkan’ın gastronomi turu için rota önerisi Urla oldu. Urla otobüs bileti alarak eşsiz lezzetleri tatmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.